Blog

Blog parentingowy

jadłospis w żłobku

Jadłospis w żłobku

Dzieciom w żłobku potrzebna jest odpowiednia dieta, która zapewni im zdrowy rozwój i dostarczy energii w ciągu dnia. Plan posiłków w każdej placówce edukacyjnej jest niezwykle ważny. Właściwie ułożony i zbilansowany jadłospis w żłobku powinien zapewnić dziecku odpowiednią ilość składników

Read More

Dieta niemowlaka – o czym warto pamiętać dobierając pełnowartościowe posiłki?

Odpowiednio dobierane produkty z pewnością będą miały wpływ na kształtowanie się prawidłowych nawyków żywieniowych w przyszłości. Wraz z upływem czasu dziecko będzie coraz bardziej otwarte na wspólne posiłki przy rodzinnym stole. Dieta niemowlaka ma zatem kluczowe znaczenie dla jego prawidłowego rozwoju.

Read More

Jak rozwijać kreatywność dziecka na co dzień?

Kreatywność dziecka jest bez wątpienia bardzo istotną sprawą w jego rozwoju. Aby mogła zaowocować pozytywnymi cechami charakteru w przyszłości, powinna być rozwijana już od najmłodszych lat. Dzięki niej w dorosłym życiu dzieci są bardziej otwarte na nowych ludzi, a także nie sprawia im trudności wyrażanie siebie. Zobacz jak pomoc rozwijać kreatywność w dziecku.

Read More

Socjalizacja dziecka – nauka pracy w grupie, współpracy i współdziałania

Funkcjonowanie w grupie jest naprawdę istotną umiejętnością, w życiu każdego człowieka. Jako istoty społeczne większość naszego życia spędzamy w jakiejś grupie: rodzinie, koleżeńskiej, zawodowej, sąsiedzkiej. Musimy znać zasady istnienia w takiej grupie, wiedzieć jak postępować, żeby uszanować każdego jej członka, a jednocześnie pozostać asertywnymi i umiejętnie wyrażać własne potrzeby i zdanie. 

Read More

Jak przygotować dziecko do korzystania z nocnika?

Umiejętność korzystania z toalety jest jedną z najważniejszych, jakie mały człowiek musi posiąść we wczesnym dzieciństwie. Żeby podjąć naukę w tym zakresie, dziecko musi być gotowe biologicznie i emocjonalnie. To, jak szybko będzie gotowe, nie zależy od poziomu inteligencji, stopnia rozwoju czy motywacji. Po prostu różne dzieci są na to przygotowane w różnym czasie. Jak nauczyć dziecko korzystania z toalety? Omawiamy to w naszym artykule!

Read More

Ćwiczenia małej i dużej motoryki – co to znaczy?

Kiedy dziecko zaczyna poznawać świat, ciekawi je wszystko: jaki smak, jaką konsystencję mają wszystkie otaczające je przedmioty. To dobry wstęp do ćwiczeń motoryki małej. Dziecko bada otoczenie za pomocą swoich paluszków. Musimy tylko pomóc mu i ukierunkować eksplorację otoczenia tak, aby rozwijać jego zdolności manualne. Duża motoryka to podstawa prawidłowego rozwoju fizycznego dziecka. To ważne, żeby ćwiczyć zarówno małą, jak i dużą motorykę u każdego dziecka. Dobry żłobek na pewno położy na to nacisk w swoim programie.

Read More

Książki dla dzieci– rozwój malucha dzięki czytaniu

Nie do dziś wiadomo, że czytanie wzbogaca wyobraźnię, rozwija fantazję i abstrakcyjne myślenie. Wpływa także doskonale na rozwój dziecka, w zasadzie od samego jego narodzenia, a część badaczy twierdzi, że nawet wcześniejsza stymulacja czytelnicza dobrze wpływa na dziecko. Rozwój mowy, małej motoryki, logicznego myślenia, cierpliwości i koncentracji, to tylko niewielka część dobroczynnego wpływu czytelnictwa na życie dziecka i każdego człowieka.

Read More
młodsze rodzeństwo

Młodsze rodzeństwo. Jak przygotować dziecko na pojawienie się nowego braciszka lub siostrzyczki?

Pojawienie się kolejnego dziecka to jedna z piękniejszych chwil, jakie rodzic może sobie wymarzyć. Warto jednak pamiętać, że może być to jednak trudny moment dla najmłodszych domowników. Pojawienie się nowego braciszka lub siostrzyczki to często niezręczna sytuacja dla Twoich maluchów. Zobacz jak im pomóc!

Read More

Jaki jest wpływ rówieśników na Twoje dziecko?

Wielu rodziców, zupełnie niepotrzebnie, wciąż ma wiele obaw przed zapisaniem swojego dziecka do żłobka. Jedną z nich jest to, jak ich maluch poradzi sobie w kontaktach z rówieśnikami. Zastanawiasz się, jakie potrzeby realizuje Twoje dziecko we wspólnej zabawie? Zobacz, co zyska Twoje dziecko w naszym żłobku, mając kontakt z rówieśnikami już w tak młodym wieku i jak wpływ rówieśników może poprawić jego rozwój.

Read More
wysoka wrażliwość

Wysoka wrażliwość u dziecka – jak ją rozpoznać i jak sobie z nią radzić?

Często rodzice zastanawiają się, czy problem wysokiej wrażliwości dotyka również ich dzieci. Czym charakteryzują się dzieci wysoko wrażliwe?  Czy jest to syndrom, który należy konsultować z lekarzem? W tym artykule dowiesz się, co oznacza termin wysokiej wrażliwości u dziecka. Poznasz cechy, które charakteryzują to zjawisko. Podpowiemy Ci również, jak sobie radzić z wysoko wrażliwym dzieckiem.

Read More
zabawy na powietrzu

Zabawy na świeżym powietrzu – jak przywitać wiosnę z maluchem

Za oknem coraz częściej widzimy słońce i ładną pogodę, która aż zachęca do spaceru lub wyjścia na zewnątrz. Kiedy mamy małe dziecko, które każdą chwilę poświęca na zabawę, to doskonały moment, aby skorzystać z ładnej pogody i zaczerpnąć świeżego powietrza. Jakie zabawy z małym dzieckiem będą najlepsze? Jakie korzyści niesie przebywanie z Twoim maluchem na świeżym powietrzu? 

Read More
leżący nowordek

Nowe świadczenie dla rodziców, czyli rodzinny kapitał opiekuńczy. Dla kogo, ile i od kiedy?

Nowe świadczenia dla rodziców? Ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym przewiduje dodatkowe świadczenie na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Od 2022 roku rodzice otrzymają 1000 złotych miesięcznego dofinansowania. Rodzice dzieci, które nie kwalifikują się do tego programu, mogą skorzystać z

Read More
Dziecko w czapce zimowej, patrzące się w dal

Zimowe zabawy

Zimą wielu rodziców ogranicza wyjścia dziecka na dwór i spędza z nim znacznie mniej czasu na świeżym powietrzu niż wiosną czy latem. Zupełnie niesłusznie. Zima to wspaniały czas do zabawy!  Nie tylko pozwala dziecku poznawać nowe warunku otoczenia (zimny śnieg,

Read More
Jakie buty do żłobka sprawdzą się najlepiej?

Buty dla dziecka

Wybór pierwszych butów dla dziecka nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Rodzice powinni zdawać sobie sprawę z tego, jak wrażliwe są stópki małych dzieci, które dopiero uczą się chodzić. Maluchy rozwijają się bardzo szybko, dlatego należy dostosować do

Read More
Dziewczynka z rodzicami poznaję świat

Poznaję świat!

Na początkowym etapie, kiedy dziecko jeszcze nie siedzi i nie chodzi, może poznawać świat w ograniczonym zakresie, głównie na rękach rodziców czy innych członków rodziny. Ale z upływem kolejnych miesięcy życia widać u maluszka coraz to większą ciekawość i chęci

Read More