Adaptacja
Adaptacja w żłobku BeBaby. Czym jest i jak przebiega?
Drodzy Rodzice,
po podjęciu decyzji o wyborze żłobka dla Waszego dziecka, przychodzi dzień, kiedy wkracza ono w nowe, nieznane dotąd otoczenie. Dla dziecka to niezwykle ważne przeżycie, powiązane z lękiem separacyjnym (pojawiającym się między 7 a 12 miesiącem życia, jednak mogącym trwać aż do skończenia 2 roku życia).
Adaptacja w żłobku to czas, kiedy Wasze dziecko dokonuje wielu rozwojowych kamieni milowych, czyli zdobywa nowe umiejętności istotne dla wielopłaszczyznowego rozwoju.
Co w takim razie oznacza adaptacja w żłobku? Jak wygląda? Kto i w jakim zakresie może dziecku pomóc w tym wymagającym dla niego czasie? Jakie podjąć działania a jakich raczej unikać? Jaką postawą należy się wykazać i jaką przyjąć strategię działania?
Są to niezwykle ważne pytania, na które postaram się odpowiedzieć możliwie najdokładniej tak, abyście drodzy Rodzice, po przeczytaniu tego krótkiego artykułu zdobyli lub uzupełnili swoją wiedzę na ten temat.
Przed pojawieniem się z dzieckiem w żłobku warto przygotować go do tej chwili. Można zrobić to poprzez rozmowę, pokazanie budynku żłobka lub placu zabaw, znajdującego się nieopodal.
Jak wygląda proces adaptacji w żłobkach BeBaby?
Czas poświęcony na adaptację dziecka jest zawsze kwestią indywidualną, ale zwykło się zawierać go w ramach około 4 tygodni. Z czego wynika tak długi czas? Wpływ na niego ma w pełni uzasadniony lęk separacyjny, który u każdego maluszka przejawiać się może na różnym poziomie oraz przerwy w trakcie samej adaptacji spowodowane np. chorobą czy innymi sytuacjami losowymi, które powodują tzw. readaptację, czyli właściwie rozpoczynanie całego procesu od nowa lub od pewnego jego etapu.
● W pierwszych dniach adaptacji dziecko przebywa na sali razem z Wami. Jest to zazwyczaj krótki czas – trwa około 1 godziny. W tym czasie dziecko, mające wsparcie w Waszej obecności poznaje otoczenie i wszystko co się w nim znajduje, zaczynając od żłobkowych zabawek, pierwszych kontaktów wzrokowych z innymi dziećmi, aż wreszcie zapoznając się z ciociami, które będą spędzać z nim mnóstwo czasu każdego dnia, dbając o zaspokojenie jego podstawowych potrzeb oraz rozwijając go wszechstronnie.
● W kolejnym tygodniu czas przebywania dziecka w żłobku sukcesywnie wydłuża się – do około 2-3 godzin w ciągu dnia. W założeniu jest to czas spędzany w obecności rodzica, ale pojawiają się tu dłuższe momenty, kiedy dziecko po pierwszym kilkudniowym kontakcie oraz wspólnej zabawie z opiekunką, do której nabyło największe zaufanie zostaje z nią bez rodzica na sali. To pierwszy znaczący sukces dziecka w adaptacji ☺.
● W ostatnim etapie adaptacji dziecko przebywa na sali samodzielnie bez rodzica przez kilka godzin (zazwyczaj około 3-4). Jest to czas, w którym dziecko zostało zaznajomione z otoczeniem, atmosferą żłobka, bawi się ze swoją ciocią, z którą spędza najwięcej czasu.
Jakie działania wspierające podjąć, aby wspomóc dziecko w czasie adaptacji?
RODZIC
Aby pomóc swojemu dziecku w procesie adaptacji:
- rozmawiajcie z nim jak najwięcej o żłobku i wszystkim, co się w nim dzieje: o nowych koleżankach i kolegach, o zabawach, w jakich brało udział;
- starajcie się nie przedłużać czasu rozstania z dzieckiem;
- unikajcie przekazywania mu swoich negatywnych emocji (jeśli takie posiadacie) ale raczej starajcie się zachęcać go do wejścia na salę mówiąc: „Baw się dobrze, przyjdę po Ciebie po obiedzie, po drzemce itp.”.
- pozwólcie, aby dziecko zabrało ze sobą do żłobka swoją ulubioną zabawkę.
Wykwalifikowane opiekunki żłobków BeBaby podejmują szereg działań, aby wspomóc adaptację każdego dziecka. Jeszcze przed zapisaniem go do żłobka odbywa się spotkanie informacyjne z dyrektorką, która udziela wszystkich niezbędnych informacji, pokazuje sale, w których Wasze dziecko będzie spędzało czas bawiąc się i odkrywając świat. Wstępnie opisuje też plan dnia. Kiedy przychodzi sam moment adaptacji żłobkowe ciocie, które przejmują opiekę nad nim dają dziecku wsparcie w pierwszych oraz kolejnych dniach. Pomagają ukoić lęk po rozstaniu, tuląc i dając tak potrzebną obecność dziecku. Dbają zarówno o jego potrzeby bezpieczeństwa jak i potrzeby higieniczne oraz ogólnorozwojowe. Dają wsparcie emocjonalne oraz wykazują się zrozumieniem dla jego wszelkich emocji, które przeżywa adaptując się w żłobku. Są w stałym kontakcie z Państwem, aby informować na bieżąco o postępach adaptacyjnych dziecka.
Wszystkie te działania, podejmowane zarówno przez personel żłobka oraz we współpracy z Rodzicami służą temu, aby dziecko wkraczające w progi żłobka było zaopiekowane na jak najwyższym poziomie i aby sam proces adaptacji w nim przebiegł w atmosferze empatii, zrozumienia aktualnych potrzeb dziecka, otwartości oraz życzliwości.
Pamiętajmy, że dziecko poznając świat i odkrywając go wspomaga się w tym procesie Waszymi emocjami. Odwzorowuje je na zasadzie lustrzanego odbicia i reaguje zarówno na pozytywne jak i negatywne emocje. Dlatego tak ważne jest, abyście w czasie adaptacji swojego dziecka zadbali też o swoje dobre nastawienie, rozwiali wszelkie wątpliwości dopytując personel żłobka o ważne dla Was kwestie.
Proces adaptacji w żłobku jest dla Waszych dzieci ekscytujący, ale i trudny, a jego przebieg może się różnic w zależności od indywidualnych cech malucha oraz poziomu lęku przed rozstaniem z rodzicem. Wzajemna, wielopłaszczyznowa współpraca pomiędzy personelem żłobka, a Wami zapewni dziecku wsparcie w tym ważnym momencie jego życia.
Tekst: Ciocia – mgr pedagogiki Agnieszka Florkiewicz, BeBaby