Dieta niemowlaka – o czym warto pamiętać dobierając pełnowartościowe posiłki?

Pierwsze trzy lata to kluczowy okres w życiu dziecka. To właśnie wtedy kształtuje się jego układ nerwowy, pokarmowy i immunologiczny. Dzięki prawidłowo dobranej diecie i zróżnicowanym, pełnowartościowym posiłkom, maluch ma szansę spróbować wielu nowych dla niego smaków. Jak powinna wyglądać dieta niemowlaka?

Odpowiednio dobierane produkty z pewnością będą miały wpływ na kształtowanie się prawidłowych nawyków żywieniowych w przyszłości. Wraz z upływem czasu dziecko będzie coraz bardziej otwarte na wspólne posiłki przy rodzinnym stole. Dieta niemowlaka ma zatem kluczowe znaczenie dla jego prawidłowego rozwoju.

Dieta niemowlaka w pierwszych miesiącach życia

Pierwsze tygodnie i miesiące życia dziecka bazują jedynie na żywieniu mlekiem matki. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przez pierwsze sześć miesięcy dziecko nie potrzebuje żadnych innych składników odżywczych. Do prawidłowego rozwoju wystarczą jedynie te, które są obecne w mleku matki. 

Poprzez karmienie dzieci nie tylko pobierają pokarm, ale także nawiązują silną więź emocjonalną z matką. Jej mleko ma również pozytywny wpływ na prawidłowy rozwój układu nerwowego. Zmniejsza także prawdopodobieństwo wystąpienia nadwagi, otyłości czy alergii oraz buduje prawidłową odporność.

Wprowadzanie pierwszych niemlecznych pokarmów do jadłospisu niemowlaka

Wzbogacanie diety dziecka o nowe niemleczne posiłki powinno odbywać się stopniowo. W żadnym wypadku nie należy zastępować mleka podawanego dziecku dotychczas od razu, tym samym wykluczając je całkowicie z diety malucha. 

Według ekspertów idealnym momentem na rozpoczęcie wdrażania nowych posiłków jest mniej więcej szósty miesiąc życia dziecka. W celu jak najbardziej optymalnego tempa wprowadzania nowych substancji odżywczych do diety zaleca się podawanie piersi lub butelki przed albo po karmieniu, aby maluch miał stały dostęp do mleka matki.

Warto pamiętać, że w początkowych etapach niemowlak może zaczynać zaledwie od kilku łyżek zupki warzywnej dziennie. Resztę uzupełniać mlekiem, które nadal stanowi podstawę żywienia dziecka. Będzie to jak najbardziej prawidłowa reakcja, gdyż musi mieć ono szansę na przyzwyczajenie się do nowych smaków. Rodzic powinien je w tym wspierać dostarczając mu coraz to nowe substancje odżywcze. 

Z czasem dziecko zacznie próbować więcej nowych smaków. Po pewnym czasie będzie możliwe rozwinięcie diety niemowlaka o posiłki zawierające kawałki warzyw, a nie jak do tej pory jedynie w postaci papek.

dieta niemowlaka

Dieta niemowlaka w późniejszych etapach życia

Okres między pierwszym a trzecim rokiem życia jest bardzo ważny nie tylko ze względu na rozszerzanie diety, ale także wprowadzanie prawidłowych zachowań dziecka podczas jedzenia. To właśnie wtedy maluch uczy się pić z kubka oraz stawia pierwsze kroki jeśli chodzi o samodzielne jedzenie z talerza przy stole. Maluch zaczyna spożywać pełnowartościowe posiłki wzbogacane o mięso, a także owoce i warzywa.

Przy prawidłowym odżywianiu dziecko powinno spożywać pięć posiłków dziennie (trzy główne i dwa uzupełniające). Jedną z najważniejszych zasad przy tworzeniu diety dla malucha jest to, iż powinna być ona odpowiednio zbilansowana. 

Zawartość produktów zbożowych i mlecznych, a także warzyw, owoców, tłuszczów, ryb i jaj jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu Twojego dziecka. Podczas przygotowywania posiłków mięsnych warto wówczas wybrać indyka, kaczkę, kurczaka lub jagnięcinę.

Bardzo ważne jest także pilnowanie, żeby dziecko jadło posiłki w regularnych odstępach czasowych, o stałych porach. Pomimo tego, że w codziennym pędzie nie jest łatwo odpowiednio zorganizować harmonogram posiłków, regularnie spożywane przyczynią się one do wyrobienia prawidłowych nawyków żywieniowych w diecie Twojego niemowlaka.

Przygotowując posiłki dla naszych maluchów warto pamiętać, aby nie były one smażone na głębokim tłuszczu, a gotowane lub przygotowywane na parze. Nie należy również dosalać potraw ani dodawać do nich cukru.

dieta niemowlaka

Jak zachęcić niemowlaka do próbowania nowych smaków?

Bez wątpienia zaangażowanie dziecka w przygotowywanie posiłków jest doskonałym pomysłem, aby zachęcić je do jedzenia zdrowych potraw. Wspólnie przygotowana kanapka wiosenna wypełniona po brzegi warzywami i zjedzona w towarzystwie rodzica sprawi, że dziecko połączy jedzenie z miło spędzonym czasem. Dodatkowo taka aktywność rozbudzi w nim samodzielność oraz kreatywność w tworzeniu posiłków. To zaowocuje większą chęcią do ich przygotowywania w przyszłości.

Przed zrobieniem wspólnego obiadu warto wybrać się również na zakupy z dzieckiem, aby pokazać mu różnorodność owoców i warzyw oraz innych produktów w sklepach. Regularne uczestniczenie w zakupach ułatwi dokonywanie świadomych wyborów żywieniowych w przyszłości. 

Dla urozmaicenia posiłków warto również nadać im z dzieckiem kreatywne nazwy. Być może wpłynie to na postrzeganie ustalonego jadłospisu w inny sposób. Warto jednak pamiętać o jednej bardzo ważnej zasadzie – nie należy zmuszać dzieci do jedzenia. Bardzo często przynosi to odwrotny rezultat i skutkuje niechęcią do konkretnych posiłków. W zamian za to rozważ wprowadzenie konkretnych nawyków do życia domowego, które pozwolą na spożywanie wspólnych posiłków w miłej atmosferze.

dieta niemowlaka

Podsumowanie – dieta niemowlaka

Należy pamiętać, że najważniejszą rolę w żywieniu niemowlaka odgrywa rodzic. To on decyduje o posiłkach otrzymywanych przez jego dziecko, jakie składniki będą zawierały i jak będą zbilansowane. Dziecko zdecyduje zaś, ile z przygotowanej porcji posiłku zje. 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że wpajanie prawidłowych nawyków żywieniowych jest kluczowe już od najmłodszych lat. Wtedy kiedy dziecko się rozwija i kształtuje się jego charakter. Z pewnością zaowocuje to w przyszłości świadomymi wyborami pełnowartościowych produktów i zdrowym trybem życia prowadzonym na co dzień.

Dieta niemowlaka – o czym warto pamiętać dobierając pełnowartościowe posiłki?

You May Also Like