rozmowa z dzieckiem

Dlaczego rozmowa z dzieckiem jest taka ważna?

Dziecko jest częścią rodziny i nawet już w najmniejszym wieku zaczyna budować relacje z bliskimi. Mimo iż czasami jeszcze samo nie potrafi mówić, wiele rozumie, a przede wszystkim słucha. Jak rozmawiać z małym dzieckiem, kiedy ono jeszcze nie potrafi się z nami płynnie komunikować? Dlaczego rozmowa z maluchem jest tak ważna? I co rozmowa z dzieckiem wnosi do jego rozwoju?

rozmowa z dzieckiem

W tym artykule dowiesz się, czego uczy się Twoje dziecko poprzez rozmowę z Tobą oraz jak powinno się komunikować z małym dzieckiem. 

Co zyskuje dziecko poprzez rozmowę z Tobą?

Rozmowa to najważniejsza forma komunikacji. Poprzez rozmowę możemy lepiej poznać siebie oraz swojego rozmówcę. Jednak nie zawsze rozmowa musi być prowadzona przez obie strony. Gdy rozmawiamy z małym dzieckiem, które jeszcze nie zna większości słów, bardzo często prowadzimy swego rodzaju monolog. Czy w takim przypadku rozmowa jest sensowna? Dlaczego warto mówić do dziecka i starać się z nim komunikować?

Rozmowa z dzieckiem, czyli sposób na budowanie relacji

Zbudowanie solidnej relacji jest możliwe nie tylko poprzez dotyk lub przytulanie, jak pisaliśmy o tym w naszym artykule na temat tego, dlaczego warto przytulać dzieci. Nie ma znaczenia, czy Twoje dziecko używa słów, czy odpowiada na Twoje pytania lub nie. Rozmawiając z takim maluchem, poświęcając mu czas i uwagę, budujesz z nim relację, której podstawą jest prawidłowa komunikacja. Rozmowa pozwala na wyrażanie uczuć, opinii, a przez to samego siebie. To nie tylko przekaz informacji, ale również zbieranie doświadczeń i poznawanie siebie oraz swoich emocji.

Przekazywanie wartości

Rozmowa nie zawsze musi dotyczyć czegoś ważnego lub istotnego. To przede wszystkim komunikacja, która uczy. Poprzez opowiadanie historii możemy wymienić się doświadczeniami, poznać różne punkty widzenia, dzielić się poglądami. Jednak przede wszystkim taka rozmowa pomaga w kształtowaniu się przyjaźni, która przekazuje wiele wartości.

Nauka słuchania

W rozmowie ważna jest nie tylko mowa, ale równie słuchanie. Aby komunikacja była skuteczna, istotne jest to, aby wysłuchać i zrozumieć przekaz. Nauka słuchania nie tylko pomaga zrozumieć komunikaty, ale jest również bardzo istotna z punktu widzenia przyszłości, ponieważ poprzez słuchanie każdy człowiek zdobywa wiedzę i poznaje świat. Im szybciej dziecko nauczy się słuchać, tym skuteczniej będzie przyswajało wiedzę, zacznie przywiązywać większą uwagę do zrozumienia innych mechanizmów społecznych oraz ludzi.

Poznawanie języka

Komunikacja składa się m.in. z wartości, które można przekazać na wiele sposobów. Warto podczas rozmowy z dzieckiem posługiwać się bogatym językiem oraz używać jak najwięcej nowych słów. Dzieci lubią powtarzać to, co usłyszą. Im częściej słyszą nowe słowa, tym prędzej poznają ich znaczenie i zaczynają ich używać w codziennym życiu, co przynosi im wymierne korzyści. Język i znajomość słownictwa to podstawy komunikacji. Wprowadzanie jak największej ilości synonimów da Twojemu dziecku możliwość wzbogacenia swojego zasobu językowego.

Rozmowa z dzieckiem to budowanie zaufania

Dopytując dziecko i zachęcając do rozmowy, okazujemy mu zainteresowanie i poświęcamy czas. Dziecko odczytuje nasze intencje i docenia to, że nam na nim zależy. Dzięki spokojnej rozmowie budujemy zaufanie, ponieważ pokazujemy dziecku, że chcemy je poznać, sięgnąć po jego punkt widzenia, emocje i postępowanie. W ten sposób budujemy autorytet rodzica, któremu można zaufać i się zwierzyć, bo dziecko wie, że zawsze zostanie wysłuchane.

małe dziecko

Jak rozmawiać z dzieckiem? Spokój to podstawa

Nie tylko istotne są komunikaty, które przekazujemy dziecku, ale przede wszystkim sposób, w jaki je nadajemy. Podczas rozmowy bardzo ważne jest, aby dziecko czuło się komfortowo i bezpiecznie. Zawsze należy do dziecka mówić spokojnie i łagodnie, a jeśli czegoś nie rozumie, to w bezstresowy sposób mu to wytłumaczyć. Jeśli rozmowa będzie nerwowa, dziecko poczuje się osaczone i zagrożone, dlatego im spokojniej przebiegnie, tym Twój maluch będzie się swobodniej czuł, co jest niezwykle istotne zwłaszcza w początkowych fazach rozwoju.

Mów wyraźnie i zrozumiale

Pamiętaj o tym, że Twoje dziecko poczuje się lepiej, jeśli podczas rozmowy będzie wiedziało, co do niego mówisz. Dlatego niezwykle istotne jest, by rodzic przekazywał komunikat w sposób wyraźny i zrozumiały, dzięki czemu dziecko nie będzie się stresowało, że czegoś nie rozumie.

Zagaduj do dziecka i staraj się je wciągnąć w konwersację

Nawet jeśli Twój maluch jeszcze nie potrafi zbyt dobrze mówić, zachęcaj go do jakiekolwiek interakcji. Zadawaj pytania tak, by mógł np. przytaknąć głową. Dzięki temu dziecko poczuje się jak jeden z rozmówców, będzie się bardziej angażowało oraz odczuwało potrzebę wypowiedzenia się i zabrania głosu.

Pokaż, że jesteś nim zainteresowany

Choć Twoje dziecko może jeszcze nie potrafi Ci opowiedzieć fascynujących historii, pamiętaj, że musisz mu okazać zainteresowanie. Pokaż, że historia, którą próbuje Ci przekazać, interesuje Cię i starasz się ją zrozumieć. Twoje dziecko na pewno to doceni, ponieważ będzie czuło się słuchane, co jest niezwykle istotne. Jego opowieść stanie się ważna nie tylko dla niego, ale również dla Ciebie. Pomoże mu to nie tylko łatwiej się otwierać na innych, ale również spowoduje, że w dziecku zacznie budować się pewien system wartości, jak np. potrzeba wysłuchania, rozmowy lub przekazu informacji.

rozmowa z dzieckiem

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć, dlaczego rozmowa z dzieckiem już w początkowych fazach życia jest tak istotna. Jesteśmy pewni, że teraz już wiesz, dlaczego warto rozmawiać oraz jak powinno się to robić. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat potrzeb Twojego malucha, koniecznie zajrzyj na naszego bloga, gdzie znajdziesz wiele przydatnych artykułów, np. jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami.  

Dlaczego rozmowa z dzieckiem jest taka ważna?

You May Also Like

2 thoughts on “Dlaczego rozmowa z dzieckiem jest taka ważna?

  1. Na początku może rzeczywiście wydawać się to nieco trudne, ponieważ będzie to faktycznie przypominało monolog, ale korzyści są bezsprzeczne – warto być gadatliwym 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.