zabawy na powietrzu

Zabawy na świeżym powietrzu – jak przywitać wiosnę z maluchem

Za oknem coraz częściej widzimy słońce i ładną pogodę, która aż zachęca do spaceru lub wyjścia na zewnątrz. Kiedy mamy małe dziecko, które każdą chwilę poświęca na zabawę, to doskonały moment, aby skorzystać z ładnej pogody i zaczerpnąć świeżego powietrza. Jakie zabawy z małym dzieckiem będą najlepsze? Jakie korzyści niesie przebywanie z Twoim maluchem na świeżym powietrzu? 

Za oknem coraz częściej widzimy słońce i ładną pogodę, która aż zachęca do spaceru lub wyjścia na zewnątrz. Kiedy mamy małe dziecko, które każdą chwilę poświęca na zabawę, to doskonały moment, aby skorzystać z ładnej pogody i zaczerpnąć świeżego powietrza. Jakie zabawy z małym dzieckiem będą najlepsze? Jakie korzyści niesie przebywanie z Twoim maluchem na świeżym powietrzu? 

W tym artykule wyjaśnimy Ci, dlaczego tak ważne jest przebywanie na świeżym powietrzu z małym dzieckiem. Poznasz również kilka interesujących zabaw na zewnątrz, które pobudzą Twoje dziecko do działania i ruchu.

zabawy na świeżym powietrzu

Jakie korzyści niesie za sobą spędzanie czasu z dzieckiem na świeżym powietrzu?

Ładna pogoda to doskonała motywacja do tego, aby jak najszybciej wyjść z domu. Pisaliśmy niedawno o tym, jak ważna jest aktywność nawet zimą, jednak wiosną, kiedy za oknem temperatura jest coraz bardziej sprzyjająca, każdy ma ochotę jak najszybciej rozpocząć nowy sezon i pożegnać leniwe popołudnia. Wiosna to nie tylko mnóstwo witaminy D, którą codziennie obdarowuje nas słońce. Co zyskuje nasze dziecko podczas zabawy na zewnątrz?

Duża przestrzeń – więcej ruchu

Dom lub mieszkanie to ograniczona przestrzeń, w której dziecko ma zarówno ograniczone możliwości, jak i ruchy. Przebywanie na zewnątrz to nie tylko ogromna frajda dla Twojego malucha, która pozwala mu na większą swobodę i możliwość zabaw. To również wolna i duża przestrzeń, którą może w ciekawy sposób wykorzystać. Im więcej miejsca do zabawy, tym więcej ruchu dla Twojej pociechy.

Ruch jest niezwykle istotny w procesie dorastania dziecka, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej wprowadzić go w codzienność Twojego malucha. Sumienne i regularne wychodzenie na zewnątrz dostarczy dziecku nie tylko solidną dawkę endorfin, ale również zaspokoi jego potrzebę zabawy i ruchu.

Dotlenienie umysłu

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest nie tylko dobre ze względu na dużą dawkę ruchu. To doskonały pomysł dla organizmu oraz umysłu, który ma wtedy możliwość dotlenić się i zregenerować. Aktywność na zewnątrz jest o wiele lepszym pomysłem sprzyjającym rozwojowi mózgu niż spędzanie tego czasu przed telewizorem lub komputerem. Dziecko o wiele więcej się uczy i zbiera liczniejsze doświadczenia w trakcie zabawy na dworze niż podczas oglądania bajki. Codzienna dawka świeżego powietrza jest niezbędna do osiągnięcia prawidłowego rozwoju układu nerwowego oraz ruchowego. 

Warto również wspomnieć, że przebywanie na świeżym powietrzu pomaga stymulować odporność naszego dziecka, dzięki czemu maluch jest nie tylko silniejszy, ale również zdrowszy.

Najciekawsze zabawy na zewnątrz

Wyjście na zewnątrz z dzieckiem nie jest wyzwaniem. Prawdziwy problem pojawia się, kiedy nie mamy pomysłu jak zaciekawić dziecko zabawą na zewnątrz. Oto kilka propozycji, które sprawią, że Twój maluch stanie się fanem spędzania czasu na świeżym powietrzu:

Pograjmy w piłkę

Granie w piłkę to jedna z podstawowy zabaw na świeżym powietrzu. Co najważniejsze, rozgrywki można prowadzić zarówno z małymi dziećmi, jak i nieco starszymi. Kiedy Twoje dziecko dopiero zaczyna stawiać pierwsze kroki, warto turlać piłkę lub delikatnie mu ją podawać, aby zmobilizować go do większego zakresu ruchowego. Dla większych dzieci granie w piłkę jest już ciekawszą i bardziej angażującą rozrywką, dzięki której dziecko może poćwiczyć celność oraz koordynację ruchową.

Zabawa w chowanego

Zabawa w chowanego jest preferowana dla dzieci starszych, które ukończyły 2,5 roku, ze względu na sprawowanie kontroli nad maluchem. Trzeba jednak pamiętać, że dziecko czerpie frajdę z samej możliwości zabawy i tego, że może kogoś znaleźć i w ten sposób odnieść sukces. Warto więc wprowadzić tę zabawę w życie Twojego dziecka i początkowo jak najbardziej mu ją ułatwiać. Wystarczy ograniczyć przestrzeń, która ma służyć do chowania się. Zabawa w chowanego to nie tylko ruch, ale również obudzenie w dziecku pierwszych potrzeb rywalizacji.

Poszukiwanie skarbów

To doskonały pomysł na spędzanie czasu z dzieckiem, który pozwoli Ci nie tylko zbliżyć się do niego, ale również stworzyć z nim zgrany zespół. Wystarczy, że schowasz kilka cennych skarbów na danym obszarze, a potem razem będziecie musieli je znaleźć. To zabawa, która rozwinie zdolność pracy zespołowej Twojego malucha, pozwoli mu na zaspokojenie swoich potrzeb dotyczących poznania świata i nowych skrytek.

Bańki

To najłatwiejsza zabawa, która pozwoli zaciekawić Twojego malucha. Bańki mydlane to rzecz, którą kochają wszystkie dzieci. Maluchy, które już dobrze sobie radzą z chodzeniem, będą wniebowzięte, kiedy ich zadaniem będzie podążanie lub bieganie za bańkami. Zabawa z bańkami mydlanymi niewątpliwie da wiele radości i śmiechu Twojemu dziecku.

Początki na rowerze

Każde dziecko w swoim czasie jest gotowe na rozpoczęcie nauki jazdy na rowerze. Pamiętaj jednak, żeby nie uczynić tego zbyt wcześnie oraz by nie zmuszać swojego malucha do aktywności, na które nie jest jeszcze przygotowany. Warto jednak już od najmłodszych lat zaznajomić go z aktywnością rowerową. Doskonałym pomysłem jest zaopatrzenie się w fotelik rowerowy lub popularną w ostatnich latach przyczepkę. Jesteśmy przekonani, że maluch będzie zachwycony nową przygodą i formą aktywności. 

Zajrzyj do piaskownicy!

Piaskownica to raj dla dzieci, gdzie może ponieść je fantazja. To miejsce, w którym bardzo często czują się jak w domu. Pieczenie babek, grzebanie w piasku, budowanie zamków – to zabawy rozwijające zmysł dotyku i umiejętność planowania, kreowania oraz budowania. Zabawa w piaskownicy to zdecydowanie ten rodzaj aktywności, który pochłonie uwagę Twojego malucha na długi czas. 

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu już wiesz, dlaczego tak ważne jest przebywanie z Twoim maluchem na świeżym powietrzu. Jesteśmy pewni, że pomysły zabaw, które zaproponowaliśmy, pomogą Ci urozmaicić czas Twojego dziecka na zewnątrz. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat potrzeb Twojego malucha, zajrzyj na naszego bloga, gdzie znajdziesz m.in. artykuł na temat zabawy z dziećmi lub poznawania świata przez Twojego malucha.

Zabawy na świeżym powietrzu – jak przywitać wiosnę z maluchem

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.