opiekun w żłobku

Zabawy logiczne w żłobku

Zabawy i gry logiczne to wspaniałe narzędzie do ćwiczeń logicznego myślenia, rozwiązywania problemów, nauki cyfr, liczb czy kształtów.

Dzieci, nawet te najmłodsze, lubią poznawać świat, te starsze z kolei lubią zagadki, dla tych młodszych również można znaleźć zabawy, które zachęcą je do nauki kształtów, ćwiczenia pamięci czy nauki kolorów.

Zabawy logiczne dla najmłodszych – bawimy się z rocznymi dziećmi

Maluchy, które niedawno skończyły roczek, nie mają jeszcze rozwiniętego logicznego myślenia. To nic dziwnego, ponieważ dopiero poznają świat. Jednak można powoli wprowadzać już zabawy, które zaangażują już element nauki do świata dziecka. Oczywiście wszystkie zabawy tego typu muszą być dostosowane do wieku i możliwości malucha. Nie zadamy mu przecież pytania o to, jak działa Wszechświat.  

Dobrym rozwiązaniem dla tak małych dzieci są tablice sensoryczne, które pokazują dzieciom różne kształty i w niewymuszony sposób pobudzają ich wyobraźnię oraz małą motorykę. To wspaniałe pierwsze zabawy logiczne, które uczą dziecko, jak działa zamek błyskawiczny, klamka, dzwonek do roweru, gwizdek, rzep czy zębatka. Uwierz mi, czasem dziecko jest w stanie spędzić przy takiej tablicy kilka godzin. I nie będzie się nudziło ani trochę!

Inną zabawą, którą na pewno każdy dobry żłobek ma w swoim repertuarze, jest ćwiczenie kolorów i kształtów. Naszymi pomocami będą przedmioty o takim samym kształcie i kolorze w kilku odsłonach. Na przykład gumowe, żółte kaczuszki czy plastikowe, czerwone hełmy strażackie, a także metalowe, niebieskie samochodziki. Przed dzieckiem wysypujemy po kilka przedmiotów z każdego rodzaju. Pokazujemy jeden – podopieczny musi zaś pokazać taki sam przedmiot.

Zabawy logiczne dla dwulatków

Dobrze tutaj sprawdzą się karty z obrazkami. Dajemy dziecku możliwość wyboru różnych obrazków i prosimy na przykład: pokaż rzecz, która jest zielona i okrągła. Dziecko powinno pokazać zieloną piłkę na obrazku.

Kolejnym zadaniem może być wskazanie niepasującego obrazka. Dajemy dziecku na przykład trzy obrazki przedstawiające jakiś element przyrodniczy: drzewo, słońce, pieska, a ponadto czwarty obrazek, który nie pasuje do innych – na przykład autobus. Oczywiście w tym przypadku możemy się mocno zdziwić, gdy dziecko wybierze pieska. Bo przecież drzewo i słońce świetnie łączą się z autobusem, którym można jechać na wycieczkę. W zabawie nie chodzi o odpowiedzi z klucza, ale o rozwój wyobraźni i logicznego myślenia u dziecka.

W tym wieku, dziecko powinno już umieć poskładać swoje zabawki, dlatego dobrą zabawą logiczną jest właśnie zabawa w sprzątanie. Brzmi dziwnie? To tylko pozór. Dziecko nie odbierze tego jak smutnego obowiązku, tylko jak zabawę w segregowanie. Przy okazji nauczy się grupować poszczególne przedmioty. Przydadzą się pudła na każdy rodzaj zabawek: maskotki, samochodziki, klocki. W ten sposób uczymy dziecko zarazem sprzątania po sobie i logicznego myślenia – musi przecież zdecydować, do którego pudła włożyć każdą z zabawek.

Edukacyjne kwadraty

Edukacyjne kwadraty to także dobry pomysł, który sprawdzi się równie dobrze zarówno w żłobku, jak i w domu. Wystarczy na podłodze, za pomocą kolorowej taśmy klejącej, stworzyć kilka kwadratów. Każdy musi mieć inny kolor. Kostkę do gry również oklejamy kolorami, tak żeby każda ścianka odpowiadała jednemu kwadratowi na podłodze. Rozsypujemy na podłodze na przykład ziarenka kawy, kamyczki lub suchą fasolę. Dziecko rzuca kostką i w zależności od tego, jaki kolor wypadnie, musi zamieść rozsypane ziarna do odpowiedniego kwadratu.

Memo – kto z nas nie zna tej gry? Z tak małym dzieckiem nie będziemy jednak grali w podstawową wersję tej zabawy. Rezygnujemy z odwracania kart grzbietem do góry, obrazki będą cały czas widoczne. Zadaniem dziecka jest odnalezienie par obrazków. Na początek możemy posługiwać się niewielką ilością par obrazków, z czasem zwiększajmy ich liczbę.

zabawy logiczne

Znajdź swój klucz do sukcesu – to prosta zabawa. Potrzebujemy kilku różnych płaskich kluczy, które będziemy mogli odrysować na kartkach. Ich wzory później wytniemy z kartonu. Na dużej planszy rysujemy te same wzory w liczbie kilku sztuk. Starsze dziecko będzie mogło policzyć, ile jest kluczy danego wzoru. W przypadku młodszego dziecka wystarczy, że dopasuje ono wycięty klucz do tego obecnego na planszy.

Zabawy logiczne dla dzieci trzyletnich

Z dziećmi trzyletnimi najlepiej bawić się w różnego typu zagadki logiczne. Oto przykład jednej z nich:

zabawy logiczne

Z nim się nigdy nie spóźnimy, dzięki niemu wiemy kiedy jest obiadek i wieczorynka. Ma drzewa i lasy ale nie ma tam zwierząt, ma rzeki ale nie ma w nich wody. Co to jest?

Tego typu zagadek można wymyślić nieskończenie wiele. Dobrym wyborem mogą się okazać się zabawy wymagające wyliczenia obiektów podobnego typu:

Jakie są różne nakrycia głowy? Wymień co najmniej pięć. Jakie mogą być zastosowania kartki papieru? Wymień co najmniej cztery.

Dzieci będą ćwiczyły nie tylko logiczne myślenie, ale także wyobraźnię i kreatywność.

Duża kostka, którą zrobimy z kartonu, może posłużyć nam do nauki cyferek. Na kartonach piszemy cyfry od jeden do sześciu. Rzucamy kostką i w zależności od tego, ile oczek wypadnie, taką planszę z cyfrą musi wskazać dziecko.

Puzzle nie tylko pomagają w rozwijaniu logicznego myślenia, ale także, a może przede wszystkim w ćwiczeniu cierpliwości. Ilość i wielkość elementów musimy dostosować do dziecka, z którym będziemy próbowali ułożyć dany obrazek. Przy okazji pojawi się możliwość ćwiczenia nazw kształtów, dopasowanie elementów.

Podsumowanie

Zabawy i gry logiczne przygotowują dziecko do nauki matematyki. Pokazują, na jakiej zasadzie działa świat i jak posługiwać się różnego rodzaju przedmiotami. To bardzo ważne, żeby w każdym żłobku takie zabawy były oferowane podopiecznym. Upewnij się, że placówka, do której chcesz posłać swoje dziecko, ma je w swoim planie zajęć.

Zabawy logiczne w żłobku

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.