Wyprawka do żłobka – co powinno się w niej znaleźć?

Wyprawka do żłobka – kiedy zacząć ją kompletować?

wyprawka do żłobka

Wyprawki do żłobka nie możemy zacząć kompletować zbyt wcześnie. W tym wieku dziecko przecież bardzo szybko rośnie. Jednocześnie jednak nie możemy zostawić sobie tego na ostatnią chwilę. Wyprawka do żłobka to bardzo istotna sprawa.

Idealnym momentem na przygotowanie wszystkiego, czego dziecko może potrzebować w żłobku, jest czas na kilka miesięcy przed pierwszym pojawieniem się dziecka w placówce. Będziesz mieć dzięki temu czas, żeby wszystko dokładnie przemyśleć – czy na pewno masz wszystko, czego potrzebujecie z dzieckiem. Zdążysz ze wszystkim zanim jeszcze dopadnie Cię stres związany z samym pójściem dziecka do żłobka: czy się zaaklimatyzuje, czy nie będzie płakało?

Oczywiście to zupełnie normalne, że martwisz się, jak Twoje dziecko przyjmie tak dużą zmianę. Nie przejmuj się jednak na zapas – w dobrym żłobku będziesz miała pomoc świetnych pedagogów, dzięki którym ten proces przebiegnie sprawnie.

Wiele potrzebnych rzeczy, w które trzeba wyposażyć dziecko przed pójściem do żłobka, będzie analogicznych w każdej placówce, ale kiedy wybierzesz już tę, do której pociecha na pewno pójdzie– dowiedz się, czy nie ma ona jakichś specjalnych wymagań. Na przykład niektóre placówki wymagają, aby każda pieluszka była podpisana imieniem dziecka.

Ubranka, obuwie, buty na zmianę – pamiętaj, że dziecko może się ubrudzić

Dziecko w żłobku powinno nie tylko miło spędzić czas, lecz również bawić się jak szalone, próbować nowych rzeczy – na przykład zabaw sensorycznych – a także wychodzić na zewnątrz – również przy niepogodzie. Wyprawka do żłobka powinna być na to przygotowana.

wyprawka do żłobka

Przy zabawach plastycznych czy sensorycznych pociecha może nieźle się wybrudzić – pozwólmy mu na to! Dlatego w wyprawce do żłobka muszą znaleźć się ubranka na zmianę, zapasowa para butów i buciki na spacery na zewnątrz. Także kalosze mogą się przydać, jeśli placówka dba o odporność dzieci i wychodzi z nimi na zewnątrz w czasie niepogody.

Kupując ubranka do żłobka warto wziąć pod uwagę to, czy dziecko jest już odzwyczajone od pieluch. Jeśli nie, pomyśl o kilku body z długim i krótkim rękawem. Jeśli tak, kup spodnie, które dziecko będzie w stanie szybko, samodzielnie ściągnąć. Do tego jakieś koszulki i bluzy.

Ubranka nie powinny nigdzie opinać dziecka. Dobrze żeby były elastyczne, wygodne i luźne. Na przykład dobrze sprawdzą się legginsy lub spodnie dresowe.

Jeśli chodzi o buciki, to najlepszą opcją będą takie wsuwane lub zapinane na rzepy. Nie mogą być zbyt sztywne, ale muszą mieć na tyle stabilny zapiętek, żeby nie zsuwały się w czasie zabawy. Nie kupuj zbyt dużych bucików na zapas – z jednej strony może i zaoszczędzisz trochę pieniędzy, ale istnieje poważne ryzyko, że skończy się to wadą postawy u Twojego dziecka. Lepiej więc kupić buty w sam raz.

Kapcie do przedszkola nie mogą być mięciutkimi bamboszami, które dziecko nosi w domu. Muszą mieć usztywnioną piętę i antypoślizgową podeszwę. Jeśli w żłobku jest ciepło, dobrze sprawdzą się antypoślizgowe skarpetki. Na pewno będzie w nich dziecku wygodnie i swobodnie.

Środki higieny – nie tylko pieluszki

Na pewno dyrekcja żłobka, który wybierzesz, przekaże Ci listę potrzebnych rzeczy, ale warto też mieć przygotowany własny spis. Co może się przydać?

  • Nawet jeśli Twoje dziecko nie nosi już pieluch, spakuj mu kilka na początek. Stres związany z pozostaniem w żłobku może sprawić, że dziecko przez kilka dni będzie załatwiało się znowu do pieluszki;
  • Przydadzą się także chusteczki nawilżane i chusteczki higieniczne. Oczywiście te musisz sukcesywnie uzupełniać, bo przecież będą się zużywać;
  • Szczoteczka, kubek i pasta do zębów – pamiętaj, że dzieci lubią zjadać trochę pasty podczas higieny jamy ustnej. Spakuj więc dziecku pastę, która będzie bezpieczna w takim przypadku. Wybierz pastę smakową bez fluoru, cukru, konserwantów i sztucznych barwników;
  • Nie należy też zapomnieć o szczotce do włosów, małym ręczniku do rąk i buzi, kremie na odparzenia i majtkach na zmianę.

Leżakowanie, pościel, piżamki – własny kocyk daje poczucie bezpieczeństwa

Nie kupuj małego, niemowlęcego kocyka. Pamiętaj, że w  dobrym żłobku dziecko spędzi kilka lat, więc wyrośnie z niego bardzo prędko. Lepiej od razu kupić większe przykrycie. Możesz pomyśleć także o kołderce. Na pewno przyda się również mała poduszka, do której dziecko będzie mogło się przytulić.

Przydadzą się przynajmniej dwie wygodne piżamki. Warto zapytać dyrekcję o to, jaka temperatura panuje w pomieszczeniu w którym dzieci będą spać. Wtedy warto dopasować taką piżamkę, żeby dziecko się nie przegrzewało, ale także nie zmarzło.

Warto wybrać poduszkę antyalergiczną, wypełnioną wysokojakościowym tworzywem (na przykład tak zwaną kulką poliestrową), które można ze spokojem prać. Taką poduszkę warto czasem zabrać ze sobą i odświeżyć w domu.

Pościel też powinna być podpisana imieniem Twojego dziecka. Panie w żłobku nie będą pamiętały każdej rzeczy i każdego ubranka dowolnego dziecka. Warto ułatwić im pracę.

wyprawka do żłobka

Podsumowanie – wyprawka do żłobka

Wyprawkę do żłobka warto skompletować zawczasu, tak żeby nie stresować się, czy o czymś się nie zapomniało.

Wyprawka do żłobka, a dokładniej rzeczy w niej, powinny być podpisane. Prawdopodobnie twoja placówka i tak będzie tego wymagać, a Ty będziesz spokojniejsza, że dziecko korzysta dokładnie z tych rzeczy, które dla niego wybrałaś. Jeśli dziecko nie lubi metek wewnętrznych, możesz kupić naszywki lub naprasowanki, które w zupełności wystarczą za podpis.

Pamiętaj, że w żłobku, do którego będzie uczęszczać dziecko, będzie się ono bawiło oraz szalało z innymi dziećmi. Czasem jakieś ubranko może się w trakcie takiej zabawy zniszczyć, więc dobrze mieć zapas, żeby być gotowym na każdą ewentualność.

Przygotowanie o żłobka to jedna z łatwiejszych rzeczy – potem przyjdzie czas na pożegnanie dziecka w drzwiach. Dla Was obojga może to być trudne przeżycie, warto się więc do niego zawczasu przygotować.

Wyprawka do żłobka – co powinno się w niej znaleźć?

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.