Zabawy sensoryczne – dlaczego są takie ważne?

  1. Czym integracja sensoryczna?
  2. Cele i zalety zabaw sensorycznych.
  3. Jakie zabawy sensoryczne dostępne są w żłobku?
  4. Jakie zabawy sensoryczne możemy wykorzystać w domu?
  5. Podsumowanie.

Czym jest integracja sensoryczna?

Zabawy sensoryczne to nie tylko rozrywka, to inwestowanie w rozwój zmysłów dotyku, wzroku, układu nerwowego, motoryki. Dzięki takim zabawom dostarczamy dziecku różnorodnych bodźców i poszerzamy świat jego doznań. Pociecha uczy się w ten sposób korzystać świadomie ze swoich zmysłów, zaczyna rozumieć, czym jest praca w grupie, i aktywnie spędza czas. Integracja sensoryczna to bardzo ważny proces rozwojowy, dlatego warto korzystać z niej już od niemowlęcia. Dobry żłobek zapewnia takie zajęcia swoim podopiecznym. Nie są potrzebne do tego drogie zabawki ani specjalistyczny sprzęt. Wystarczą nawet rzeczy, które mamy pod ręką: mąka, cukier, piasek, farby, różnej grubości kasze. Oczywiście możemy zakupić ukierunkowane na rozwój sensoryczny zabawki takie jak piasek kinetyczny, klocki, puzzle itp. Tak naprawdę jednak wystarczy kreatywność i wyobraźnia opiekunów.

child-g355cc197e_640.jpg

Cele i zalety zabaw sensorycznych

Dzięki tego typu aktywnościom dziecko zgłębia tajniki kształtów i kolorów, rozwija zmysły, uczy się pracować w grupie, poznaje reguły współdziałania i komunikacji. Rozwijają się jego zdolności motoryczne, ale także stopniowo wycisza się. To przecież zabawa edukacyjna, która w sposób kontrolowany dostarcza dziecku wrażeń dotykowych, słuchowych, ruchowych, a nawet smakowych. Dzięki takim aktywnościom dziecko łatwiej kontroluje percepcję swoich ciała i ruchów. Takie zajęcia doskonale sprawdzają się również w przypadku problemów z nauką, nadpobudliwością, koncentracją i skupieniem.

Jakie zabawy sensoryczne dostępne są w żłobku?

Poszukiwanie skarbów w pudle rozmaitości – duże, kartonowe pudło wypełnia się drobnymi, różnorodnymi przedmiotami. Mogą to być ścinki materiałów, kawałki folii pęcherzykowej, pióra, sztuczne futerko, kulki z filcu itp. Między to wypełnienie chowamy również skarby: figurkę lub samochodzik – zadaniem dzieci jest je odnaleźć. W każdym żłobku można przygotować takie pudło rozmaitości. Nie wymaga to nakładów finansowych ani też wiele pracy.

baby-g21e3879c6_640.jpg

Pachnące pary – przygotowujemy słoiczki, najlepiej nieprzezroczyste, i umieszczamy w nich różne produkty, które mają w miarę intensywny zapach, na przykład cytrynę, bazylię, miętę, kakao. W zakrętkach robimy dziurki, żeby dzieci mogły poczuć, co jest w środku.  Warto mieć po dwa słoiczki z każdym z zapachów, a zadaniem dziecka jest odnaleźć odpowiednie pary. Ćwiczenie to rozwija zmysł powonienia, uczy nowych zapachów. Można także zaproponować dziecku zadanie polegające na pogrupowaniu słoiczków na te, których zapach mu się podoba, i na te, których aromat mu nie odpowiada.

Ścieżka sensoryczna – na podłodze układamy tor przeszkód z różnych materiałów: tkanin, pianek, kartonów – dzieci, stając na tych różnych strukturach, ćwiczą zmysł dotyku, ale także stymulują słuch, bo każdy rodzaj podłoża będzie wydawał inny dźwięk. To znakomite ćwiczenie dla maluchów, które dopiero uczą się chodzić. 

Malowania na folii – grubą folię musimy naciągnąć na jakąś ramkę bądź sztalugę – coś, co przytrzyma ją w miejscu. Dziecko dostaje farby bezpieczne dla zdrowia i rękoma maluje obrazy na folii. Takie ramki mają tę zaletę, że można je wykorzystać ponownie po zmyciu namalowanych na nich obrazów. Taka zabawa ćwiczy zmysły dotyku, wzroku, a także poprawia motorykę i uczy rozpoznawania barw. Przede wszystkim zaś daje dzieciom wiele radości.

Zabawy sensoryczne w żłobku prowadzone są przez doświadczonych pedagogów, więc mają Państwo pewność, że zorganizowane są w sposób bezpieczny i przemyślany.

Jakie zabawy sensoryczne możemy wykorzystać w domu?

To, co na pewno możemy zorganizować w domu, to zabawę w bańki mydlane, która rozwija zmysł dotyku, ćwiczy komunikację, spostrzegawczość, zdolności manualne i równowagę. Do miski wypełnionej pianą wkładamy różnego rodzaju zabawki, piłeczki, zakrętki od butelek – wszystko, co nie ulega zniszczeniu pod wpływem wody. Maluch będzie musiał wyłowić obiekty rękami lub sitkiem, jeśli jego koordynacja pozwoli na użycie dodatkowego utrudnienia. Możemy także dołączyć do tego próbę złapania puszczanych przez nas baniek mydlanych. To wspaniała zabawa dla rodziców i dziecka, w czasie której zacieśnicie więzi.

kid-g6c4fd541b_640.jpg

Możecie również zrobić domową ciastolinę. Będziecie do tego potrzebowali szklankę mąki, pół szklanki soli, łyżkę oleju słonecznikowego lub rzepakowego, łyżeczkę proszku do pieczenia i niecałą szklankę gorącej wody. Możecie również dodać do niej barwniki spożywcze, wtedy masa stanie się kolorowa. Wszystkie składniki musicie porządnie ugniatać aż masa będzie jednolita i sprężysta. A potem możecie bawić się z dziećmi w lepienie różnych kształtów. Takie ciasto jest świetnym ćwiczeniem dla rąk malucha, doskonalącym jego zdolności chwytania.

Podsumowanie

Zabawy sensoryczne stanowią doskonały sposób, aby podczas dziecinnych harców ćwiczyć zdolności manualne, zmysły dziecka i zdolności motoryczne. W żłobku i w domu możecie próbować różnych sposobów na zaktywizowanie dzieci, a pomysły, które przedstawiłam, na pewno się w tym sprawdzą. To wypróbowane metody służące integracji sensorycznej. Warto jak najczęściej korzystać z takich zabaw, ponieważ nie tylko bawią nasze pociechy, ale też uczą je i rozwijają.

 child-gc060aa3b2_640.jpg

  1. https://pixabay.com/pl/photos/dziecko-dzieci-zabawa-brzd%c4%85c-3046491/
  2. https://pixabay.com/pl/photos/dziecko-r%c4%99ka-niemowl%c4%99-gra-587921/
  3. https://pixabay.com/pl/photos/dziecko-ba%c5%84ki-mydlane-dziewczynka-1241817/
  4. https://pixabay.com/pl/photos/dziecko-uroczy-brzd%c4%85c-zima-3048595/
Zabawy sensoryczne – dlaczego są takie ważne?

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.