dzieci muzyka

Zajęcia muzyczno-ruchowe w żłobku

Nie od dziś wiadomo, że dzieci od najmłodszych lat uwielbiają muzykę. Relaksują się przy niej, reagują na zmianę melodii i cieszą się słysząc ulubione dźwięki. Według niektórych badań muzyka ma wpływ na dzieci już w życiu płodowym, dlatego zaleca się kobietom w ciąży spędzanie czasu przy spokojnych utworach. W naszym żłobku prowadzimy zajęcia muzyczno-ruchowe już dla najmłodszych dzieci!

W tym artykule przedstawimy Państwu, jakie korzyści niosą za sobą zajęcia muzyczno-ruchowe prowadzone w naszym żłobku

Zabawy muzyczne w rozwoju dziecka

Wrażliwość

Dla małego, rozwijającego się dziecka każdy nowy bodziec ma ogromne znaczenie. Muzyka wpływa na wrażliwość słuchową dziecka, dzięki czemu uczy się ono rozróżniać melodie ale też intonacje różnych osób. Maluchy rozwijają wrażliwość rytmiczną i muzyczną, które są bardzo ważne w dalszym życiu.

Koordynacja ruchowa

Rytmika prowadzona w przedszkolach i żłobkach ma na celu nauczenie dziecka koordynacji słuchowo-ruchowej oraz wzrokowo-ruchowej, a także wpływa pozytywnie na możliwości poznawcze i motoryczne. 

Pamięć 

W trakcie zabaw z muzyką dzieci rozbudowują swoją pamięć poszerzając siatkę połączeń neuronowych w mózgu. Na pewno każda matka zauważyła kiedyś, że jej maluch cieszy się na znaną melodię i wydaje przy niej dźwięki. Ten przykład świadczy o tym, że nawet bardzo małe dzieci umieją zapamiętać wybraną piosenkę, a czasami nawet próbować ją odtworzyć. 

Korzyści płynące z zajęć muzyczno-ruchowych można byłoby wymieniać 

bez końca. Dlatego, żeby nie skupiać się tylko na teorii, pokażemy Państwu przykłady zabaw wykorzystywanych w naszym żłobku.

Muzyka w zabawach dla małych dzieci

Podczas zajęć umuzykalniających staramy się przede wszystkim zainteresować maluchy muzyką. Wybieramy utwory dostosowane do nastroju panującego w grupie oraz celu, jaki chcemy osiągnąć. Gdy dzieci są pobudzone, wprowadzamy zabawy z wykorzystaniem spokojnych melodii, a w celu zwiększenia aktywności stawiamy na szybkie i skoczne nuty. 

Taniec

Z najmłodszymi dziećmi bawimy się w naśladowanie ruchów w rytm muzyki. Powtarzając wybrane gesty przy wybranej melodii maluchy rozwijają swoje zdolności motoryczne oraz zapamiętują brzmienie piosenki. Podnosząc rączki w odpowiednim momencie ćwiczą mięśnie, pamięć, a przede wszystkim – dobrze się bawią! Gdy podrosną, wzrośnie też poziom trudności nowych kroków, aż dojdziemy do krótkiego tańca, wykonanego przez najstarsze dzieci.

Gra na instrumentach

Wszystkie maluchy zachęcamy do gry na prostych instrumentach takich jak tamburyn, bębenek, grzechotka czy cymbałki. Widząc i słysząc, jak zabawka wydaje dźwięk, nasi podopieczni poznają sposoby na stworzenie własnej melodii. Niejednokrotnie dzieci w grupie wspólnie muzykują, dzięki czemu rozwijają swoje zdolności muzyczne i zacieśniają więzy między sobą. 

Śpiew

Zabawy muzyczno-ruchowe to nie tylko taniec czy muzyka, ale również śpiew. Proste, dziecięce piosenki, które znamy jeszcze z naszego dzieciństwa, wciąż cieszą kolejne pokolenia. Takie utwory jak Panie Janie oraz My jesteśmy krasnoludki są uwielbiane przez dzieci i ich rodziców. Chociaż w żłobku dzieci najczęściej nie są jeszcze w stanie nauczyć się słów całej piosenki, to doskonale radzą sobie z powtarzaniem pojedynczych, najczęściej powtarzających się wyrazów. 

Podsumowanie

Wierzymy, że po przeczytaniu powyższego artykułu zyskali Państwo przekonanie, że zabawy z wykorzystaniem muzyki to świetny sposób na spędzanie czasu wspólnie z dzieckiem.
W naszym żłobku staramy się urozmaicać podopiecznym czas dzięki różnym aktywnościom dostosowanym do wieku dziecka. Zapraszamy do zapoznania się z całością oferty prowadzonych przez nas zajęć!

Zajęcia muzyczno-ruchowe w żłobku

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.