Zajęcia plastyczne w żłobku

Dziecko spędzając czas w żłobku bierze udział w wielu różnych zabawach przygotowanych przez wykwalifikowane opiekunki. Wszystkie aktywności są odpowiednio dobierane do wieku i możliwości maluchów, a także według ich humoru. Dlatego zajęcia plastyczne w naszym żłobku nie są prowadzone przy niechęci maluchów.

Jeśli widzimy, że dziecko nie jest zainteresowane malowaniem obrazków, to szukamy innego zajęcia, które będzie sprawiać mu radość. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się zajęciom plastycznym prowadzonym w naszym żłobku i korzyściom, które niosą ze sobą.

zajęcia plastyczne

Dlaczego warto zainteresować się plastyką?

Po pierwsze: kreatywność

Zajęcia plastyczne wpływają bardzo pozytywnie na rozwój dziecka. Szczególnie w najmłodszych latach rozbudzają w dzieciach kreatywność oraz chęć odkrywania i opisywania świata. Rozwijając te cechy dzieci poszerzają swoje zdolności i zaczynają kształtować swój charakter.  Twórcze zabawy uczą skupiania się na jednej czynności, co jest niesamowicie ważne w rozwoju dziecka. W świecie świecących zabawek, grających lalek i rozpraszających bodźców napływających z każdej strony, umiejętność koncentracji w połączeniu z kreatywnym myśleniem, stanowi jedną z najważniejszych umiejętności, których można nauczyć małe dziecko. 

Po drugie: emocje

Rysowanie pozwala dzieciom na wyrażania własnych emocji za pomocą sztuki. Choć niektórych może to dziwić, małe dzieci znajdują dużo ukojenia w rysowaniu kredkami po kartce papieru. Dzieci zazwyczaj nie mają świadomości tworzenia rysunków – choć widzą różne kolory i kształty, to nie mają one dla nich znaczenia. Umiejętność tworzenia rysunków o łatwym do odczytania przesłaniu przychodzi z wiekiem, a póki co musimy pozwolić dzieciom wyrażać siebie w taki sposób, w jaki potrafią.

zajęcia plastyczne

Po trzecie: rozwój ruchowy

Tworzenie obrazków rozwija nie tylko cechy psychiczne, takie jak wspomniane wyżej kreatywność czy wyrażanie własnych emocji, ale wpływa także na zdolności manualne malucha. Umiejętność trzymania kredek czy pędzli i użycia ich w odpowiedni sposób rozwija koordynację ruchowo-wzrokową dziecka, pobudza mózg do działania. Może się nam wydawać, że malowanie obrazów ma mało wspólnego z jazdą na rowerze, ale to błąd. W obydwu sytuacjach musimy skoordynować to, co robimy, z tym co widzimy.

Zabawy plastyczne dostosowane do wieku

Największy i najszybszy rozwój dziecka dostrzegamy w pierwszych latach jego życia. Nawet dwa miesiące różnicy mogą tworzyć kolosalne różnice w życiu malucha. Dlatego tak ważne jest, aby dobrać odpowiednie zabawy w stosunku do wieku. Zbyt trudne zajęcia mogą zniechęcić do dalszej zabawy, a przecież nie o to nam chodzi. Poniżej przedstawiamy najlepsze sposoby na rozbudzenie w dzieciach kreatywności!

Rysowanie kredkami

Najprostsze rozwiązania są często tymi najlepszymi. Tak właśnie jest z rysowaniem kredkami. Dzieci już około 8. – 10. miesiąca życia nabywają zdolność chwycenia kredki i narysowania nią linii. Zauważają przy tym, że na kartce został ślad. Z biegiem czasu zaczną rysować więcej linii i tworzyć nowe, obłe kształty. Później zauważą, że różne kredki zostawiają różne kolory, pomimo tego, że nie umieją jeszcze nazwać narysowanych barw.

Malowanie farbkami

Farbki plastyczne to świetna zabawa dla mniejszych i większych dzieci. Najmłodsze szkraby, które jeszcze nie umieją utrzymać dobrze pędzla w ręce, mogą malować rękami! Palce zatopione w farbkach nie tylko umożliwią maluchom kreowanie obrazów, ale także pozwolą stworzyć niepowtarzalne pamiątki. Odbite dłonie naszych dzieci będą przypominać w przyszłości o tym, jakie kiedyś były malutkie.

zajęcia plastyczne

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu powyższego artykułu zabawy plastyczne zagoszczą w Waszym domu na stałe! 

W naszym żłobku staramy się jak najczęściej prowadzić zajęcia plastyczne, podczas których nasi podopieczni pod czujnym okiem pań opiekunek rozwijają swoją kreatywność bawiąc się kredkami, farbkami i kolorowym papierem.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Zajęcia plastyczne w żłobku

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.