zajęcia muzyczne w żłobku

Zajęcia muzyczne w żłobku

Dzieci od najmłodszych lat uwielbiają muzykę – reagują na zmiany melodii, cieszą się ulubionymi piosenkami i odprężają przy ich dźwiękach. Oprócz tego muzyka pozytywnie wpływa na rozwój maluchów, zarówno intelektualny, jak i społeczny oraz emocjonalny.  Dlatego właśnie zajęcia muzyczne w żłobku są wspaniałą formą dbania o ich prawidłowy rozwój. Należą do nich: rytmika, zajęcia taneczne czy nauka gry na instrumencie. Jednak bez względu na ich typ, wszystkie mają pozytywny wpływ na dziecko.

Z tego artykułu dowiesz się, jak wyglądają zajęcia muzyczne w żłobku oraz jak wspomagają rozwój i koordynację dziecka.

SPIS TREŚCI:

 1. Jak wyglądają zajęcia muzyczne w żłobku?
 2. Czy dzieciom w żłobku potrzebne są zajęcia muzyczne?
 3. Rozwój koordynacji 
 4. Zajęcia muzyczne w żłobku – podsumowanie 

Jak wyglądają zajęcia muzyczne w żłobku?

Zajęcia muzyczne w żłobku mają zainteresować maluchy muzyką. W tym celu realizuje się różne zajęcia – rytmikę, taniec, śpiew czy grę na instrumentach. Zabawy dostosowywane są do nastroju dzieci danego dnia. Jeżeli grupa jest bardzo aktywna, wybiera się bardziej uspokajające zajęcia, jednak gdy maluchy są znudzone i niezainteresowane, opiekunowie stawiają na szybsze i bardziej skoczne melodie. 

Taniec 

Zajęcia taneczne dla najmłodszych dzieci to najczęściej naśladowanie różnych ruchów w rytm muzyki. Powtarzanie gestów rozwija zdolności motoryczne dzieci. Ruch połączony ze śpiewaniem ćwiczy również pamięć, ponieważ maluchy w taki sposób łatwiej zapamiętują słowa piosenek. Przede wszystkim jednak taniec to dobra zabawa, którą uwielbiają wszystkie dzieci!

Zajęcia dla starszych podopiecznych obejmują nowe, trudniejsze kroki i bardziej skomplikowane układy, które tworzą prawdziwy taniec, ale dalej wszystko jest dostosowane do poziomu i nastroju maluchów, a zajęcia to przede wszystkim dobrze spędzony czas. 

Podczas zajęć tanecznych można wykorzystywać różnego rodzaju gry rytmiczne, które mogą polegać na:

 • naśladowaniu różnych czynności w rytm muzyki – np. imitowaniu liści opadających z drzew;
 • naśladowanie różnych odgłosów i pokazywanie ich w przestrzeni – np. podmuchów wiatru;
 • udawanym tańcu w kałużach.

Śpiew

Zajęcia muzyczne obejmują również śpiew. Najczęściej podczas tego typu zajęć dzieci uczą się prostych, dostosowanych do wieku piosenek. Zwykle są to rytmiczne, powtarzające się melodie, które są łatwo zapamiętywane przez dzieci. Maluchy uwielbiają wszystkie piosenki, które znamy od pokoleń. Panie Janie lub Jadą, jadą misie to melodie, które dalej cieszą się dużą popularnością. 

Najmłodsze dzieci nie zawsze są w stanie zaśpiewać całe zdanie, ale świetnie radzą sobie z powtarzającymi się często wyrazami. 

zajęcia muzyczne w żłobku

Gra na instrumentach 

Zabawy muzyczne w żłobku to także nauka gry na instrumentach. Najczęściej są to proste instrumenty, takie jak bębenki, grzechotki, tamburyny czy inne instrumenty perkusyjne. Zajęcia tego typu opierają się zwykle na zapamiętywaniu sekwencji, kolejności uderzeń i dźwięków, ponieważ maluchy w tym wieku nie uczą się zwykle nut. 

Często dzieci tworzą swoje własne melodie, co przynosi im wiele radości i poprawia humor. W grupie wspólnie muzykują, dzięki czemu rozwijają swoje zdolności muzyczne i zacieśniają więzi między sobą. 

Czy dzieciom w żłobku są potrzebne zajęcia muzyczne?

Na to pytanie można zdecydowanie odpowiedzieć twierdząco! Muzyka ma pozytywny wpływ na całkowity rozwój dziecka. Wpływa dobrze także na mózg i koordynację półkul. Nie wszystkie dzieci mają styczność z muzyką w domu lub na dodatkowych zajęciach, dlatego zabawy muzyczne w żłobku to idealna okazja, aby maluchy poznały nowe dźwięki i melodie. Dzięki temu mogą zainteresować się muzyką i rozpocząć w przyszłości poważną grę na instrumentach, zostać tancerzem lub śpiewakiem. Zajęcia muzyczne w żłobku dają dzieciom możliwość rozwoju nowych zainteresowań. 

Korzyści wynikające z zajęć muzycznych 

Zabawy i zajęcia muzyczne dla dzieci:

 • wspomagają rozwój społeczny i interakcje z innymi dziećmi;
 • wpływają na rozwój umiejętności motorycznych dzięki grze na instrumentach dziecko ma możliwość nauki trzymania różnych przedmiotów i ruszania nimi w rytmie;
 • rozwijają zdolności językowe – śpiewanie piosenek pomaga pracować nad poprawną wymową słów lub konkretnych dźwięków;
 • pomagają w regulacji emocji i wpływają na samopoczucie – właściwie dobrana melodia uspokaja dzieci i pomaga im w samoregulacji;
 • uczą logicznego myślenia;
 • są wspaniałym treningiem pamięci i koncentracji – zapamiętywanie słów piosenek i podstawowych kroków tanecznych pomaga ćwiczyć pamięć;
 • stymulują rozwój obydwu półkuli mózgu;
 • wspomagają rozwój mięśniowy dziecka i wpływają na poprawną postawę;
 • rozwijają wrażliwość muzyczną i rytmiczną.

Rozwój koordynacji 

Dzieci nie są tak dobrze skoordynowane jak dorośli. Muszą nauczyć się panować nad swoimi ruchami w odpowiedzi na docierające do nich bodźce. 

Nauka gry na instrumentach czy zajęcia taneczne umożliwiają dziecku rozwój koordynacji. Podczas nauki nowych instrumentów dzieci uczą się trzymać je w rękach oraz uderzać w nie, aby uzyskać określony dźwięk. 

W trakcie tańca maluchy muszą wykonywać i zapamiętywać dane kroki, klaśnięcia lub podskoki, które wykonują w rytm muzyki. Dzieci często tańczą i bawią się w grupach lub parach, dzięki czemu mogą brać przykład z kolegów i koleżanek. 

zajęcia muzyczne w żłobku

Zajęcia muzyczne w żłobku – podsumowanie 

Zajęcia i zabawy muzyczne w żłobku wpływają pozytywnie na wszechstronny rozwój dzieci. Bez względu na to czy są to tańce, nauka gry na instrumentach czy śpiew. Jednak poza rozwojem umiejętności, koordynacji czy logicznego myślenia, zajęcia muzyczne to przede wszystkim dobra zabawa dla wszystkich maluchów. 

W czasie takich zabaw dzieci spędzają czas razem i uczą się interakcji w grupie. Dlatego zapisując dziecko do żłobka, zwróć uwagę na to, czy zajęcia muzyczne znajdują się w planie!

Zajęcia muzyczne w żłobku

You May Also Like