zimowe zabawy dla dzieci

Zimowe zabawy dla dzieci w żłobku

Zima jest przez nas postrzegana jako najbardziej leniwa pora roku. Jakie zimowe zabawy dla dzieci są najlepsze? Krótkie, ciemne dni nie zachęcają do działania i wychodzenia z domu. Zimowe miesiące nie sprzyjają również kreatywności, dlatego często rodzice nie wiedzą, co można robić z małym dzieckiem w domu, jeżeli na dworze jest zimno i ciemno. 

Jednak zima wcale nie musi oznaczać nudy! O każdej porze roku można się dobrze bawić i wspomagać rozwój swojego dziecka. Jak to robić w zimie? Podpowiadamy!

Z tego artykułu dowiesz się, jak spędzać czas z dzieckiem w zimie, zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz. Artykuł przeznaczony jest dla rodziców oraz nauczycieli z przedszkoli i żłobków. 

SPIS TREŚCI:

  1. Zimowe zabawy dla dzieci w pomieszczeniu 
  2. Zimowe zabawy dla dzieci na zewnątrz
  3. Nauka poprzez zabawę 
  4. Zimowe zabawy dla dzieci – podsumowanie 

Zimowe zabawy dla dzieci w pomieszczeniu

Jeżeli pogoda za oknem nie zachęca do wychodzenia z domu, można kreatywnie zagospodarować czas w środku, w cieple. Mamy kilka pomysłów na zimowe zabawy dla dzieci w pomieszczeniu.

Zimowe kolorowanki 

Zimowe kolorowanki to pomysł genialny w swojej prostocie, który zajmie dziecko na dłuższy czas. Rysowanie i kolorowanie, chociaż może wydawać się nudne, przynosi dziecku wiele dobrego. 

Przede wszystkim rozwija kreatywność i wspomaga rozwój ruchowy. Twórcze zabawy, takie jak kolorowanie i rysowanie, uczą dziecko skupienia się na jednej konkretnej czynności. Natomiast umiejętność trzymania kredki czy ołówka i ich użycia w odpowiedni sposób rozwija koordynację ruchowo-wzrokową, a przez to pobudza mózg do działania. 

Zimowe kolorowanki można bez trudu kupić w sklepie lub wydrukować z darmowych źródeł z Internetu. Warto zadbać o to, żeby kolorowanki były tematyczne i przedstawiały zimową scenerię, bałwanki czy dzieci jeżdżące na sankach. 

Mogą przedstawiać również świąteczne obrazki. W taki sposób możemy również zapoznać dziecko z tradycjami i zwyczajami świątecznymi, pokazać, co robi się zimą lub jak zmienia się pogoda przy tej porze roku. Kolorowanki to dobry moment na spędzenie czasu z dzieckiem i pokazanie mu nowych rzeczy. 

zimowe zabawy dla dzieci

Zabawy sensoryczne 

Zabawy sensoryczne od lat przekonują do siebie coraz więcej rodziców i opiekunów, a także nauczycieli. Ma to związek z wieloma zaletami takich zabaw i ich wpływem na poprawny rozwój dziecka. Zabawy sensoryczne między innymi rozwijają zmysły, uczą pracować w grupie, wspomagają rozwój zdolności motoryczne dziecka, a także często pozwalają mu się wyciszyć. 

Jakie zabawy sensoryczne warto wykorzystać siedząc w domu w zimowy wieczór? 

Pudełko rozmaitości

Do tej zabawy potrzebujemy jedynie dużego pudełka i kilku przedmiotów o ciekawym kształcie lub nietypowej fakturze. Mogą to być ścinki materiałów, kawałek ciastoliny, folia bąbelkowa, piórko, kulki z filcu lub też drewniany klocek. 

W pudełku wycinamy dziurę, w której zmieści się rączka dziecka, i pozwalamy mu swobodnie wyciągać przedmioty do zabawy. Ta prosta zabawa nie tylko zajmie twoje dziecko na długie minuty, ale pozwoli mu poznać nowe faktury i kształty. 

Bańki mydlane

Wbrew pozorom ta prosta zabawka pozwala ćwiczyć komunikację, spostrzegawczość, zdolności manualne oraz też równowagę. Wspomaga również rozwój zmysłu dotyku

Wystarczy wypełnić miskę wodą z pianą i umieścić w niej różne przedmioty, które nie ulegną zniszczeniu pod wodą. Mogą to być plastikowe zabawki lub też nakrętki od butelek. Maluch będzie musiał wyłowić obiekty rękami lub sitkiem, jeśli jego koordynacja pozwoli na użycie dodatkowego utrudnienia. Przez tę zabawę możesz zacieśnić więzi łączące Cię z dzieckiem

Sypka tablica

Na dużej tacy lub w sporym plastikowym pudełku rozsypujemy warstwę mąki, piasku czy kaszy manny. Reszta zależy już tylko od naszej wyobraźni. Możemy dodać do piasku trochę bezpiecznego, niebieskiego barwnika tworząc plażę i morze. Do tego kilka morskich i lądowych zwierząt i scenka do zabawy gotowa. Możemy stworzyć safari czy również plac budowy z koparkami. Ograniczeniem jest tylko nasza pomysłowość. Ta zabawa rozwija u dziecka kreatywność i zdolności manualne

To tylko kilka przykładów zabaw sensorycznych, z których możecie skorzystać. Jeżeli te zabawy nie zajmują Waszego dziecka lub są nieodpowiednie do jego wieku, możecie spróbować sensorycznej ścieżki, robaków spaghetti lub też zabawy ciastoliną

Pamiętajcie, że przy każdej zabawie należy obserwować dziecko i nie zostawiać go bez opieki oraz też używać przedmiotów bezpiecznych dla malucha. 

Zimowe zabawy dla dzieci na zewnątrz

Zima wcale nie oznacza, że nie można bawić się na dworze. Jeżeli tylko dziecko jest zdrowe i odpowiednio się ubierzemy, zabawy na zewnątrz mogą być bardzo przyjemne i rozwijające. 

zimowe zabawy dla dzieci

Zimowy tor przeszkód

Patyki, kamienie, sanki lub też kulki śnieżne – to wszystko możesz wykorzystać do zbudowania dla dziecka toru przeszkód. Wystarczy na początku napisać start, a potem dać się ponieść kreatywności. Patyki mogą wyznaczać trasę slalomu, kamienie miejsce, gdzie trzeba przeskoczyć lub rzucić śnieżką do celu. Możesz zbudować dwa oddzielne tory i pobawić się z dzieckiem w wyścigi. 

Zamki ze śniegu 

Kto powiedział, że zamki można budować tylko z piasku? Nikt! Dlatego wykorzystajmy letnie zabawki nawet w zimie. Śnieg to tak samo dobry materiał budulcowy co piasek, jeśli nie lepszy. Dlatego weźcie wiaderka, łopatki, grabki i zbudujcie ze swoim dzieckiem zamki i wieże że śniegu. Zapewniamy, że zabawa będzie przednia!

Jazda na sankach 

Które dziecko nie lubi jeździć na sankach? Są zwykle dużo ciekawsze niż wózek w lecie! Otul dziecko w ciepły koc lub śpiwór i wspólnie wybierzcie się na ciekawy spacer. Możecie wybrać się do nowego parku, lub też w ciekawe, nieznane Wam jeszcze miejsce. 

W trakcie spaceru pobawcie się w wymienianie różnych rzeczy. Mogą to być liczby, miesiące, pory roku czy zimowe zwierzęta. Możecie również wymyślić zabawę w szukanie zwierząt i ptaków, jeżeli wybieracie się do parku lub lasu.

Nauka poprzez zabawę

Zima to świetny moment, żeby przez zimowe zabawy dla dzieci uczyć je nowych rzeczy. Mniejsza ilość czasu spędzonego na dworze zachęca do nauki przez zabawę w domu. Można w tym czasie uczyć dziecko liter lub cyfr czy pierwszych angielskich słówek. Do tego celu warto wykorzystać duże plansze lub tabliczki, które zainteresują dziecko.

Coś, co również sprawdzi się w zimie, to czytanie książek. Nie tylko pobudza to wyobraźnię i rozwija kreatywność, ale także pomaga budować więź z rodzicem. 

Zimowe zabawy dla dzieci – podsumowanie

Zima to pora roku jak każda inna. Może trochę chłodniejsza i ciemniejsza, ale to nie znaczy, że nie można wychodzić z domu czy dobrze się bawić. Mamy nadzieję, że w zimowe ferie i weekendy wykorzystacie przedstawione przez nas pomysły i będziecie kreatywnie spędzać wspólny czas ze swoimi dziećmi. 

Zimowe zabawy dla dzieci w żłobku

You May Also Like