opiekun w żłobku

Kim jest opiekun w żłobku?

Opiekun w żłobku zajmuje się dziećmi w wieku do lat 3. W zakres jego obowiązków wchodzi wiele czynności, dlatego też powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje i wiedzę. Opiekunowie w żłobku to ludzie, z którym dziecko spędza kilka godzin każdego dnia. Rodzice powinni wiedzieć, kim są te osoby oraz jakie są ich konkretne zadania oprócz pilnowania dzieci, ponieważ wbrew pozorom – jest ich znacznie więcej. 

 

Z tego artykułu dowiesz się, jakie są zadania opiekuna w żłobku, jakie kwalifikacje powinien posiadać oraz jak wygląda codzienna praca z dziećmi. 

 

SPIS TREŚCI:

 1. Czym zajmuje się opiekun w żłobku?
 2. Pozostałe obowiązki opiekuna w żłobku;
 3. Jakie kwalifikacje powinien mieć opiekun w żłobku?
 4. Praca z dziećmi na co dzień;
 5. Opiekun w żłobku – podsumowanie.

 

Czym zajmuje się opiekun w żłobku?

Opiekun w żłobku nie ma jasno określonych obowiązków. Oczywiście istnieją podstawowe zasady oraz rzeczy odgórnie nakazane, które opiekun musi robić wokół maluchów, jednak nie są one sztywno opisane. Opiekun w żłobku musi często dostosowywać się do sytuacji, a jego dni w pracy mogą się od siebie znacząco różnić. Przyjrzyjmy się obowiązkom, które zwykle należą do opiekuna w żłobku. Jest to oczywiście zajmowanie się dziećmi oraz dbanie o ich bezpieczeństwo i higienę, do czego zalicza się między innymi przewijanie i pielęgnacja maluchów oraz zabezpieczenie otoczenia. Opiekun w żłobku zajmuje się również:

 • zabawą z dziećmi i zajmowaniem ich wolnego czasu;
 • dbaniem o ich rozwój w żłobku;
 • prowadzeniem zajęć edukacyjnych i organizowaniem zajęć ogólnorozwojowych;
 • pomocą w nauce samodzielności.

Oprócz tego obowiązkiem opiekuna jest stały kontakt z rodzicami dziecka i informowanie ich o wszystkich zaistniałych sytuacjach lub postępach malucha. 

opiekun w żłobku

Pozostałe obowiązki opiekuna w żłobku 

Osoby pracujące w żłobku zajmują się również sprzątaniem i utrzymywaniem czystości w pomieszczeniach. Opiekun powinien przygotowywać miejsca do leżakowania, dekoracje sali oraz elementy do zabaw i zajęć dla dzieci. Wychodzenie z dziećmi na spacer i dbanie o ich komfort psychiczny to kolejne, istotne zadania opiekuna. Dodatkowo powinien być empatyczny i rozumiejący, aby w razie potrzeby pocieszyć dziecko.

Opiekun w żłobku wykonuje również zadania charakterystyczne dla nauczyciela. Zajmuje się przygotowywaniem konspektów zajęć oraz tworzeniem planów i scenariuszy. Powinien wdrażać innowacyjne metody pracy i wykazywać się kreatywnością podczas prowadzenia zajęć, ponieważ maluchy mogą się szybko nudzić. Do obowiązków opiekuna należy również współpraca z psychologiem i logopedą oraz wiele innych rzeczy, o których rodzice często nie wiedzą. Dlatego przed zapisaniem dziecka do żłobka warto dowiedzieć się, jakie zadania wchodzą w kompetencje opiekunów w wybranej placówce. 

 

Jakie kwalifikacje powinien mieć opiekun w żłobku?

Opiekunem w żłobku może zostać osoba posiadająca kwalifikacje:

 • opiekunki dziecięcej;
 • nauczyciela wychowania przedszkolnego lub nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej;
 • pedagoga;
 • terapeuty pedagogicznego;
 • pielęgniarki;
 • położnej.

Osoby te powinny mieć ukończone studia lub studia podyplomowe na kierunkach związanych z opieką nad dziećmi. Zaliczają się do nich specjalności związane ze wspomaganiem rozwoju, psychologią dziecięcą i wiele innych. Jednak do pracy w żłobku przyjmowane są również osoby bez studiów wyższych. Są to opiekunowie, którzy ukończyli odpowiednie szkolenia kwalifikujące do pracy z małymi dziećmi. Oprócz udokumentowanych kwalifikacji opiekun w żłobku powinien posiadać również zestaw cech, które są przydatne w pracy z małymi dziećmi. Komunikatywność, empatia i opiekuńczość to cechy, które wyróżniają dobrych opiekunów.

 

Praca z dziećmi na co dzień

Praca z dziećmi wiąże się z wieloma obowiązkami oraz dużą odpowiedzialnością za bezpieczeństwo i samopoczucie maluchów. Jak wygląda praca opiekuna na co dzień? Przyjrzyjmy się najpierw typowemu dniu w żłobku. Zwykle dzień w żłobku zaczyna się dość wcześnie. Rodzice jadą wtedy do pracy i przywożą swoje dziecko do placówki. Ze względu na to opiekun powinien być na miejscu wcześniej, aby przygotować salę i sprawdzić, czy wszystko jest gotowe na rozpoczęcie dnia. Najczęściej na początku dnia maluchy bawią się swobodnie pod czujnym okiem opiekuna. 

Później następuje czas na śniadanie oraz czynności higieniczne. Potem opiekunowie organizują dzieciom różnego rodzaju zajęcia rozwojowe. Mogą to być zajęcia plastyczne, muzyczne czy ruchowo-taneczne. Tego typu zabawy nie tylko zajmują czas wolny podopiecznych, ale również wspomagają ich wszechstronny rozwój. W żłobku dzieci jedzą również inne posiłki, takie jak przekąski czy obiad, więc zadaniem opiekuna jest pomaganie im w tych czynnościach. Zwykle w planie dnia są również drzemki i spacer.

opiekun w żłobku

Codzienna praca opiekuna

Praca opiekuna w żłobku na co dzień jest wymagająca, ponieważ ponosi on odpowiedzialność za dzieci pozostawione pod jego opieką. Musi dopilnować, aby wszystkie maluchy były bezpieczne oraz zorganizować im ciekawe zajęcia, aby nie nudziły się w ciągu dnia. Jest to praca pełna wyzwań, więc opiekun w żłobku nie ma czasu na nudę. 

 

Opiekun w żłobku – podsumowanie

Opiekun w żłobku to osoba, która spędza z dzieckiem wiele czasu i posiada profesjonalne przygotowanie do pracy z najmłodszymi. Wie, czego potrzebują dzieci oraz jak zapewnić im komfort i bezpieczeństwo. Opiekun zadba o bezpieczeństwo Twojego dziecka i zajmie mu czas zajęciami rozwojowymi oraz innymi aktywnościami. 

Nie musisz martwić się o swoje dziecko podczas jego pobytu w żłobku. Czuwają nad nim osoby z wiedzą i doświadczeniem. Jednak przed wyborem placówki dobrze jest poznać opiekunów i nawiązać z nimi kontakt. Zapoznanie się z osobą, która będzie opiekowała się Twoim dzieckiem, może przynieść Ci spokój i zminimalizować stres związany z posłaniem malucha do żłobka. 

Kim jest opiekun w żłobku?

You May Also Like